Ручні талі

Ручні талі (з ручним приводом) виробляють підйом вантажу за допомогою вантажних пластинчастих або зварних каліброваних ланцюгів, що приводяться в рух вручну за допомогою приводних зірочок. Вантажний ланцюг утворює поліспаст кратністю 2; 3 та рідше 4.


Розрізняють черв'якові та шестеренні ручні талі.

 

Черв'ячна таль  з пластинчастим вантажним ланцюгом, що утворює дворазовий поліспаст, має (рис. 1.4) верхню обойму 6, в якій розміщений приводний механізм, і гакова підвіска / з рухомою зірочкою 2, підвішеною на пластинчастому шарнірному ланцюгу 10. Привідний механізм складається з черв'яка 9, на якому закріплена приводна зірочка 4 з каліброваним зварним нескінченним ланцюгом 3, та з черв'ячного колеса 7, виконаного литтям із зірочкою 5 або жорстко з'єднаного з нею. Зірочка надає руху вантажний пластинчастий ланцюг, від довжини якого залежить висота підйому вантажу. Черв'ячна передача для збільшення ККД виконана несамотормозною з двозахідним черв'яком з кутом підйому гвинтової лінії 15 - 20 °. Тому для запобігання мимовільному опусканню вантажу вона має дискове вантажостійке гальмо 5. Вантажопідйомність черв'ячних талей становить 0,5-10 т, а ККД -0,55-0,7.

 

Шестеренна ручна таль показана на мал. 1.5. Крутний момент талі від тягового колеса 5 передається на приводний вал з шестернею 3, що знаходиться в зачепленні з двома зубчастими колесами 4, і далі ще через одну зубчасту передачу - на зірочку 2, що здійснює привід вантажного пластинчастого ланцюга.


Підйомний механізм приводиться в дію нескінченним каліброваним зварним ланцюгом 7, що огинає тягове колесо 5. Таль забезпечена дисковим вантажостійким гальмом 6, вбудованим в тягове колесо. Вантажопідйомність шестеренних талей становить 0,25-10 т, а ККД -0,7-0,9. Крім черв'ячних і шестеренних талей з приводом від тягового колеса застосовують талі з приводом від рукоятки, що коливається.