Лебідки ручні

Лебідками називають вантажопідйомні машини, в яких як робочий елемент, що навивається на барабан або огинає канатоведучий шків або зірочку, використовують канат або ланцюг. Лебідки призначені для підйому та переміщення вантажів горизонтальною або похилою дорогою при ремонтних, будівельно-монтажних та інших роботах, а також для механізації транспортування вантажів.


Лебідками також називають механізми підйому вантажопідіймальних кранів та підйомників, механізми зміни вильоту або пересування візків кранів, якщо в цих механізмах використовують канати або ланцюги.


Методика розрахунку лебідок визначається умовами їх застосування. Якщо вони призначені для підйому вантажу по вертикалі або для переміщення його по похилому шляху, їх розраховують як механізми підйому кранів. Якщо лебідки призначені для переміщення вантажів по горизонталі, їх розраховують як механізми пересування вантажу з канатним тяговим елементом.


Розрізняють лебідки з ручним або машинним приводом від електродвигунів, двигунів внутрішнього згоряння, рідше від гідравлічних, пневматичних та парових.


Лебідки можуть бути виконані підлоговими, прикріпленими за допомогою болтів до фундаментів, опорних рам або плит, або настінними, прикріпленими до стін, колон і т. д. або ланцюгів), що перевищує у 2 рази номінальне значення.


Лебідки з ручним приводом зазвичай виконані барабанними. Вони мають станину у вигляді двох щитів, між якими розташований приводний зубчастий механізм та барабан.


Барабанні лебідки з ручним приводом мають приводну рукоятку з гальмом, гладкий барабан для багатошарової навивки каната без канатоукладача, в основному відкриті зубчасті або черв'якові передачі, що не самотормозяться, підшипники ковзання, змащувані консистентним мастилом, шестерні з компакт

 

Важільна ручна лебідка (мал. 1.10 а, б) виконана без органу навивки каната. Принцип роботи її ґрунтується на протягуванні каната через тяговий механізм за допомогою двох пар затискачів. Лебідка має тяговий механізм 2 для каната 3 та телескопічний важіль /.

 

Тяговий механізм (рис. 1.10 б) має корпус 8, рукоятки переднього 4 і заднього 5 ходу, штир 19, за допомогою якого лебідка прикріплюється до анкерного (якорного) пристрою, розрахованого на збільшене в 2 рази розрахунковий натяг робочого каната, переднього заднього 10 захватів, важеля 7, призначеного для звільнення каната від затискачів. Кожне захоплення складається з двох щік, усередині яких розташовані два затискачі 9, здійснюють захоплення каната, пружин 14, сережки з одним вушкам 13 і сережки з двома вушками 12. Кожна сережка, що складається з двох пластин, має фігурні отвори у вигляді півкола, в які входять фігурні виступи затискачів (сухарів) 9. Затискачі мають напівкруглу канавку для каната, що протягується. Зусилля, що затискає канат, створюється пружинами 14, які стискаються між щоками затиску з одного боку правою сережкою відповідного захоплення з іншого боку. При повороті кожної сережки навколо власної осі 11 при русі за годинниковою стрілкою внаслідок тиску сережок на фігурні виступи затискачів відбувається затискач каната, а при повороті сережок проти руху годинникової стрілки відбувається стиснення пружин і звільнення каната. Обидва захвати за допомогою тяг та важелів з'єднані з рукояткою переднього ходу.

 

Для протягування каната вперед, тобто справа наліво, на рукоятку переднього ходу надягають телескопічний важіль і здійснюють вручну рухи, що гойдають. При русі рукоятки проти годинникової стрілки повідець 17 за допомогою шатуна 18 повертається за годинниковою стрілкою. Верхня частина повідця з'єднана зі щоками переднього захоплення короткою тягою 16, а нижня частина повідця — зі щоками заднього захоплення довгою тягою 15. Тому при повороті повідця (за годинниковою стрілкою) переднє захоплення переміщається вправо, причому канат звільняється від захоплення, а задній разом із затиснутим канатом. Під час руху рукоятки переднього ходу у зворотний бік (за годинниковою стрілкою) переднє захоплення з канатом підтягується вліво, а заднє розтиснуте захоплення переміщається вправо. Для звільнення каната від захватів важіль 7 повертають проти годинникової стрілки.