Запасування поліспастів

Такий вантажопідйомний пристрій, як поліспаст, складається з декількох блоків, зібраних в обойми, які огинаються канатом. Головне його призначення – переміщати вантажі.


Назва «поліспаст» родом із Стародавню Грецію і означає «натягуваний багатьма канатами». Принцип роботи цього пристрою ґрунтується на дії блоку або важеля.

Де застосовують системи блоків?

 

Поліспаст або система блоків використовується при роботах, де потрібно мінімум пристосувань і обмежене застосування сили (як правило, вручну), але потрібно перемістити або підняти важкі вантажі. Треба сказати, що в ході така система блоків і у скелелазів, рятувальників та туристів.


Спробуємо розібратися, у чому ж важливі відмінності поліспастів, їх методи запасування.


Найпростіша модель цього пристрою складається лише з одного блоку, але водночас дає виграш у силі. Іншими словами, потребує застосування вдвічі менших зусиль при підйомі вантажу більшою за довжиною мотузкою або канатом. У конструкції такого пристрою блок можна замінити звичайним карабіном.


Класичний поліспаст - це два монтажні блоки-ролики або дві монтажні блокові обойми: одного нерухомого, який і кріпиться до підйомного пристрою (наприклад, балки, щогли тощо) і рухомого, що прикріплюється вже до вантажу. Між собою блоки або обойми з'єднані між собою запасним канатом, мотузкою або тросом.


Два блоки в системі дають триразову перевагу у застосовуваному зусиллі. Крім цього тут є і підстраховка, якщо канат відпустити, то два схоплюючі вузли затягнувшись заблокують вантаж.

Як відбувається запасування?

 

В основному ці вантажопідйомні механізми запасаються двома способами.

  1. При заправці багатониткової системи блоків підвищеної вантажопідйомності обойму (нерухому) закріплюють без мотузок на конструкції, після, через жолоби блоків, протягують мотузку. Її кінець кріпиться у верхній чи нижній обоймі, все залежить від схеми запасування.
    Іноді багатонитковий поліспаст оснащений тонким сталевим тросом (до 6 мм), він сплітається з мотузкою, щоб легше протягати канали обойм.
  2. При запасуванні другим способом система заправляється на землі, і тільки потім, в готовому вигляді, піднімається і кріпиться в потрібному місці.
    Обойми розкладаються на рівній поверхні з відривом рівному потрібному підйому, потім закріплюється мотузка. Вона простягається через той блок, з якого йтиме нитка, що йде до «тяги». Тільки після закріплення останньої нитки поліспаст остаточно встановлюється.
    Вибираючи для себе будь-який вантажопідйомний пристрій, у першу чергу уважно ознайомтеся з усіма характеристиками та правилами безпечної експлуатації.