Стяжні ремені Gutman для кріплення вантажу, тип Hi

Ремені виготовляються у нашій майстерні будь-яких розмірів, з можливістю негайного постачання.

 

Контакт для оперативного замовлення:

Ірина Лещотна

+38 (095) 278-75-77 (приймальня)

irina@gutman.com.ua

НазваСтандартна довжина
Стяжні ремені Gutman HI 25 hh, с двумя крюками, LC* 500kг/1000кг5 м6 м8 м10 м12 м
Стяжні ремені Gutman HI 35 hh, с двумя крюками, LC 1000кг/2000кг5 м6 м8 м10 м12 м
Стяжні ремені Gutman HI 50/2 hh, с двумя крюками, LC 2000кг/4000кг5 м6 м8 м10 м12 м
Стяжні ремені Gutman HI 50/2.5 hh, с двумя крюками, LC 2500кг/5000кг5 м6 м8 м10 м12 м
Стяжні ремені Gutman HI 75 hh, с двумя крюками, LC 4500кг/9000кг5 м6 м8 м10 м12 м

Стяжні ремені виготовляють, використовуючи два конструктивні варіанти:

  • з використанням гаків з обох кінців (HH)
  • без використання гаків (HN)

За європейськими правилами дорожнього руху

 

 

Сили, що діють на вантаж під час пересування автомобіля (в нормальних умовах)

 

Рух та гальмування на спуску

 

паралельно руху автомобіля

Рух вгору та прискорення

 

в противоположную сторону

 

На рівномірному затяжному повороті

 

перпендикулярно до спрямування т.с.

 

На нерівній дорозі та залізничних перездах, при вібрації

 

вгору

 

Закон "серії"

 

Перевезення вантажів відбувається щодня, і все відбувається добре. Ви вірите в силу тертя та свій професіоналізм, а також намагаєтеся обережно вести автомобіль. Але, більшою мірою, дорожні події відбуваються внаслідок виникнення несприятливих та непередбачених ситуацій чи обставин. Наприклад, така ситуація може виникнути при різкому гальмуванні на переїзді через травматичний пункт. В результаті незакріплені жерстяні пластини пробивають лобове скло в кабіні водія і тильну стінку.

 

Способи запобігання вантажу:

  • "ягідний" спосіб кріплення;
  • "накидний" спосіб кріплення;
  • розміщення вантажу якомога ближче до основних опор, бортів чи стінок;
  • блокування, н.п. дерев'яними брусками із цвяхами або клинами;
  • використання сіток безпеки та канатів, фіксування у зв'язках вільних елементів;
  • розташування вантажу за допомогою розпірних брусків, роздільних перегородок, конусних підставок, подушок А1гВад;
    комбінування вищезазначених способів.

Накидне кріплення ременів
Найпоширенішим методом кріплення є "накидною". Даний метод передбачає кріплення вантажу ременями з обох боків та вертикальний притискний вплив на вантаж за допомогою храпового механізму, прикріпленого до платформи кузова.

Як бачимо, ефективність цього методу залежить від кута α. Також дуже важливо щоб під час переміщення, засоби кріплення були постійно натягнутими. Таким чином, для того щоб запобігти вантажу за допомогою збільшення сили тертя, необхідно використовувати тільки якісні пружні матеріали, тобто ремені з штучного волокна.

Сталеві канати та ланцюги не можуть тривалий час тримати натяжки і за кілька кілометрів їх необхідно заново натягувати. Величина сили тертя залежить від наступних факторів:

  • коефіцієнт тертя (позначений як μ), який залежить від шорсткості поверхні вантажів;
  • сила притискання вантажів до платформи.


Також, на силу тертя впливає фарбування, підвіска автомобіля та бруд у кузові. Таким чином, у разі виникнення сумнівів перед перевезенням вантажу, перестрахуйтеся та прорахуйте коефіцієнт тертя.

 

Наприклад:

Плити ДСП складені на дерев'яній палеті. Розмір плит 1,83 х 2,5 м, висота 0,7 м. Кузов шириною – 2,45 м, з дерев'яною поверхнею. Штабель вагою 1,7t.<=>1700daN.

Багато, але це TIR, а не проста вантажівка. Завантажуємо по два штабелі на два поверхи, далі на три поверхи по два штабелі, при цьому зберігаємо необхідну відстань між штабелями, максимально використовуючи всю поверхню кузова автомобіля. При цьому, збільшується кут нахилу (α> 77,5 °) і натяг, розрахувавши все, виходить по 12 - 18 стяжних ременів, а на весь вантаж виходить, відповідно, 78 штук!

 

Що робити у таких випадках?

  • Притисніть вантаж до передньої стінки борту, міцність якого становить 40% вантажопідйомності. При цьому не залишайте між штабелями вільний простір. В результаті вийде два поверхи по п'ять ременів та три поверхи по сім ременів, разом 31 шт.
  • Перший пункт плюс додатково між штабелями і під ними покладіть DoMatt, в результаті, вийде по два ремені на кожен ряд, а разом десять стяжних ременів.
    Використовуйте стяжні ремені DoMuIti з потужнішим натяжним замком (STF=500daN). В результаті: 2X3+3X4, разом 18 штук.
  • Рекомендація: користуйтесь кутовими щитками, які оберігають від розривів стрічки та пошкоджень дерев'яних та металевих плит гострими краями.

 

Якірний спосіб кріплення

 

Даний метод дає можливість натягувати ремені кордонів навантаження (LC), що допускаються. Він також є найбільш безпечним методом кріплення в порівнянні з іншими. Головним недоліком вважається обов'язкова наявність елементів кріплення у кузові автомобіля. Таким чином, даний спосіб кріплення найчастіше використовують при транспортуванні важких вантажів, наприклад верстатів, вантажної техніки або металевих конструкцій.

Використовуючи вказаний вище метод, інерція переноситься на стяжні ремені або канатні та ланцюгові стяжки. Таким чином, початкова натяжка відбувається з меншим значенням, а правильно розрахувавши кількість засобів кріплення – зникне значення сили тертя.

Даний спосіб використовують досить рідко, через низький рівень знань транспортників і водіїв про використання ременів кільцевих і строп для кріплення верхніх кутів вантажів.

 

Приклад:

Необхідно транспортувати конструкцію паралелепіпедної форми, вага якої становить 3,5 тони, довжина 3,5м, ширина 2,0м, і висота 1,8м, це повністю металева конструкція μ=0,1). Існуюче отвір змушує закріплювати ремені під кутом =70 e(optimum між 10° і 30° ). Кут β =0° полегшує розрахунок основних сил LC.