Крюки

Існує два типи такелажних кріплень – гнучкі та жорсткі. До гнучких відносяться сталеві троси, талрепи, ланцюги та ін. До жорсткого такелажу відносяться такелажні блоки, карабіни, затискачі, гаки, з'єднувачі тросів.


Гак – найважливіший елемент такелажу. Всі гаки, як правило, повинні бути оснащені запобіжними замками. Без таких замків гак можна використовувати в кранах, що працюють з рідким металом, шлаком, портальних кранах і при роботі з гнучкими вантажозахопленнями. У вантажопідйомних механізмах та машинах застосовують ковані (штамповані) та пластинчасті гаки. Дворогі гаки застосовують на великовантажних кранах і при підйомі довгомірних вантажів.

 

Для захоплення вантажу користуються чалочним гаком, який є складовою такелажу: чалок, строп та інших пристосувань. За конструкцією розрізняють гак-обмежувач, гак з вушком, з вилковим роз'ємом, гак з великою позіхою, самозакривається, гак, що обертається, і т.д. Гаки кожного типу поділяються за розмірами та вагою. Вантажопідйомність чолкового гака становить від 0,5 до 12,5 тонн.


Як і все такелажне обладнання, гаки, що використовуються при будівельних роботах, у вантажоперевезеннях, при вантажно-розвантажувальних роботах повинні бути якісними та надійними, оскільки від цього залежить безпека робіт.